Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Akcja społeczna "KALEJDOSKOP...Tolerancja"

 


Już w niedzielę 14 czerwca, o godzinie 11.00 przy Altanie w Parku Stanisława Staszica rozpocznie się kampania "Kalejdoskop...Tolerancja". Stamtąd wspólnie, w marszu przejdziemy na Plac Biegańskiego, gdzie o 11.30 powiemy głośne STOP, stop nietolerancji, dyskryminacji osób z niepełnosprawnością. Dlaczego?

 

 

W kwietniu 2015 roku została zainicjowana przez Fundację Oczami Brata oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi i Ich Rodzinom „YAVA” w Częstochowie akcja społeczna „Kalejdoskop… Tolerancja”, której celem jest solidaryzowanie się z osobami z niepełnosprawnością oraz osobami „innymi”, które są częścią naszego społeczeństwa. Zapoczątkował ją incydent: 36-letni mężczyzna pobił niepełnosprawnego aktora „Teatru Oczami Brata”. Świadkiem zajścia był 8-letni syn sprawcy. Ta sytuacja pokazała, że nie możemy przejść obojętnie obok takich zdarzeń.

Fundacja Oczami Brata oraz Stowarzyszenie YAVA zainicjowały kampanię „Kalejdoskop…”, która będzie odbywać się każdego roku 14 czerwca; co roku będzie miała inne hasło przewodnie (ruchomy drugi człon). W 2015 roku jest to Tolerancja.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej kampanii podziękował jej inicjatorom. - Zawsze możemy liczyć na organizacje pozarządowe - powiedzał. - Cieszę się jako gospodarz miasta, że w Częstochowie zrodziła się inicjatywa, której celem jest solidaryzowanie się z osobami z niepełnosprawnością, tymi, którzy są inni, ale którzy są przecież częścią naszego społeczeństwa.

- Mamy pomysł by w przyszłym roku ta akcja objęła całą Polskę tak, aby instytucje, organizacje pozarządowe, firmy, osoby prywatne również w innych miastach mogły się w nią włączyć - mówiła Monika Podgórska ze Stowarzyszenia YAVA.

Co roku, kto inny będzie ambasadorem akcji. W tym, ambasadorem został częstochowianin, aktor Sambor Czarnota. Wspólnym mianownikiem kampanii będzie data, logo, hasło, kolor zielony oraz posadzenie drzewa o nazwie wynikającej z hasła przewodniego (w roku 2015 – Drzewo Tolerancji).

- W niedzielę, w Częstochowie zamierzamy zorganizować: przemarsz, zabawy i animacje dla całych rodzin, będziemy rozpowszechniać ulotki informacyjne, zbudujemy drzewo tolerancji - mówił Paweł Bilski z Fundacji Oczami Brata. - To będzie jeden z dowodów na to, że obok siebie mogą funkcjonować rożni ludzie. Pragniemy dzięki takim projektom przekonywać, pokazywać, że ŚWIAT jest różny i kolorowy i tak jak w KALEJDOSKOPIE, wystarczy jeden ruch, żeby zmienić swój punkt widzenia i rozumienia. Istotne jest, aby zmienić zamknięte myślenie w naszej głowie.

 

 

 

Źródło: http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=5586

01-jedryka.png02-elegance.png03-fkd.png04_znanywynik.png05-rynek-zdrowia.pngsorella.jpgwsz_logo.jpg