Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O nas

Jesteśmy ogólnopolską organizacją pożytku publicznego (OPP), jedyną fundacją działającą na terenie miasta i gminy Częstochowa, która zajmuje się tematyką i problematyką stwardnienia rozsianego. Pod swoją pieczą mamy ponad 50 chorych na stwardnienie rozsiane w wieku od 22 do 77 lat. Liczba osób przybywających i przystępujących do fundacji wzrasta.19 listopada 2015r. Z powodzeniem zorganizowaliśmy konferencję poświęconą tematyce "Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym (SM)". Zaprosiliśmy gości z Bornego Sulinowa, lekarza specjalistę neurologa, neurologopedę oraz doświadczonych, wykwalifikowanych rehabilitantów z Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Jana Pawła II. Z naszego doświadczenia i nieustannych obserwacji wiemy jak niezbędna jest rehabilitacja i jakie pozytywne działanie można osiągnąć poprzez codzienne ćwiczenia. Konferencję podzieliliśmy na dwa etapy: I etap - wysłuchanie prelekcji zaproszonych gości z Bornego Sulinowa i aktywna dyskusja; II etap - ćwiczenia aktywne osób chorych na SM przy pomocy taśm Thera Band i na materacu z rehabilitantami. Naszym marzeniem jest, by stworzyć osobom chorym na SM w Częstochowie pomieszczenie do pełnej rehabilitacji, z fachowym sprzętem rehabilitacyjnym. W tym celu udało się nam na ten moment uzyskać Ergometr E5 firmy Kettler, Pragniemy, by nasi podopieczni mieli możliwość korzystania z zajęć choreoterapii oraz spotkań z neurologopedą i psychologiem. To dopiero początek naszych wielkich starań, ale nie spoczniemy, nim nie osiągniemy wytyczonego celu. Fundacja Walczę z SM umożliwia swoim podopiecznym skorzystanie NON PROFIT z usług prawniczych i doradztwa gospodarczego. Dzięki podjętej współpracy z Bankiem Żywności w Częstochowie nasi podopieczni otrzymują dary w postaci żywności. Organizujemy cykliczne spotkania integracyjne, podczas których chorzy wspólnie dzielą się ze sobą swoimi doświadczeniami i poradami, cieszą się, kiedy mogą uzyskać tę chwilę inności - normalności, zapomnienia od codziennych trosk i zmartwień. W ubiegłym roku, własnymi siłami, udało się nam zorganizować 27 maja piknik z okazji Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego - nieopisana radość malowała się na twarzach naszych podopiecznych, serdeczność, normalność. Osoby udzielające się w fundacji, jako wolontariusze, zawsze służą pomocą, dobrym słowem i zrozumieniem.
    Zawsze, kiedy istnieje możliwość, angażujemy się w akcje społeczne, których celem jest zwrócenie uwagi na problem wykluczenia ludzi z niepełnosprawnością: "I Ty możesz usiąść na wózku...", "Sprawdź czy możesz wjechać do sklepu medycznego", "Chodźmy na kawę ...". Fundacja angażuje się również w projekty tematyczne skierowane do młodzieży "Tolerancja dla niepełnosprawności", za co otrzymaliśmy wyrazy podziękowania i dyplom od Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy - Ryszarda Stefaniaka oraz wyrazy podziękowania od Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka dla Zbigniewa Miśkiewicza - fundatora Fundacji Walczę z SM za działalność w obszarze pomocy społecznej na rzecz osób potrzebujących wsparcia. 17 stycznia 2015 roku udało nam się zorganizować I Charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek, pt. "Kolęda dobrych ludzi woli ...", gdzie swoją obecnością zaszczycili nas Olek Klepacz z Marcinem Roratem, wspaniały chór częstochowski, dzieci ze szkół muzycznych, a prowadzącym był Ireneusz Bieleninik. To było piękne przeżycie, dla wszystkich. Postanowiliśmy wpisać koncert w stały cykl pracy Fundacji i myślę, że nam się to udało. Otóż 16 stycznia 2016 udało się nam zorganizować II Charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek pt:''Kolęda dobrych ludzi woli...'', To wydarzenie odbyło się dzięki darczyńcą, którzy otworzyli swoje serca i okazali nam wsparcie finansowe. W tegoroczny koncert zaangażowały się harcerki z 3CDH ''Wertepy'' oraz zespół 77FM Formacja z Mocą i chór chłopięcy z Jasnej Góry - Pueri Claramontani. Podczas koncertu było wiele wzruszeń oraz radości, nasi podopieczni byli bardzo szczęśliwi. Przygotowanie takiego wydarzenia to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne, wymagające dużych nakładów finansowych związanych z promocją wydarzenia ale również wytężonej pracy. Wiemy jednak, że warto to robić, warto się starać, bo przynosi to efekty w postaci późniejszego działania na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane. Wierzymy i wiemy to z własnego doświadczenia, że dobro zawsze powraca.

     Na ten rok również zaplanowaliśmy wiele wydarzeń dla naszych podopiecznych między innymi: Bardzo chcielibyśmy stworzyć warsztaty z choreoterapii oraz tai – chii. Cykliczne spotkania z podopiecznymi, ponieważ wiemy że bardzo tego potrzebują. Spotkanie Wielkanocne przy wspólnym stole, Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego, który chcielibyśmy spędzić bardzo aktywnie np. na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Wyjścia do kina, teatru, muzeum w ramach programu przeciw wykluczeniu społecznemu. Tuż po wakacjach rozpoczynamy przygotowanie do koncertu który odbędzie się 14.01.2017r. W grudniu wspólna wigilia. Jednakże na to wszystko są potrzebne pieniądze.  Także jak Państwo widzą wsparcie finansowe całoroczne jest potrzebne fundacji, by móc realizować różne przedsięwzięcia, zadania i wytyczone cele, i by przede wszystkim, wspierać naszych podopiecznych. Wspólnie można zrobić wiele dobrego dla innych, bardziej potrzebujących.

01-jedryka.png02-elegance.png03-fkd.png04_znanywynik.png05-rynek-zdrowia.pngsorella.jpgwsz_logo.jpg