Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba centralnego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.

Do dnia dzisiejszego nie ma leków, których stosowanie prowadziłoby do uleczenia. Stwardnienie rozsiane polega na zapaleniu warstw izolujących włókien nerwowych w różnych obszarach mózgu i rdzenia kręgowego. Zniszczone warstwy nie mogą się już zregenerować. W ich miejsce powstaje twarda tkanka bliznowata. Ponieważ nie posiada ona zdolności przewodzenia, charakterystycznych dla tkanki zdrowej, następują zakłócenia lub całkowite zablokowanie prawidłowego przenoszenia sygnałów przez nerwy. Do najczęstszych symptomów SM należą zakłócenia wzroku i mowy, problemy z celowym wykonywaniem ruchów rąk i nóg, osłabienie zmysłu dotyku i wrażliwości na ból. Chodzenie i chwytanie jest utrudnione, zmniejsza się siła mięśni kończyn. Częste są też zakłócenia w pracy pęcherza i zaburzenia jelitowe.

U chorych na SM występują również problemy natury psychicznej. Uciążliwość choroby, a także świadomość, że jest ona nieuleczalna, prowadzą do depresji i załamań nerwowych. Objawy SM mogą występować po kilka naraz lub też pojedynczo. Nie da się przewidzieć, w jaki sposób choroba rozwinie się na przestrzeni lat. Jak przytoczono powyżej SM jest chorobą nieuleczalną, a obecnie stosowane, bardzo kosztowne leki mogą tylko i wyłącznie doprowadzić do spowolnienia rozwoju choroby.

Refundowane leki można otrzymywać, tylko przez 5 lat, a później trzeba organizować ich zakup we własnym zakresie. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja, która jest bardzo kosztowna i mało dostępna dla osób chorych na SM. Moja fundacja ma zamiar w przyszłości zdobyć status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) co pozwoli otrzymywać 1% podatku. Obecnie zwracam się z ogromną prośbą o dofinansowanie fundacji. Za każda pomoc dziękujemy.

01-jedryka.png02-elegance.png03-fkd.png04_znanywynik.png05-rynek-zdrowia.pngsorella.jpgwsz_logo.jpg